Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas. Przepełniony miłością, serdecznością, ciepłem. Domy zamieniają się w cukiernie najwyższych standardów, stół dekorujemy w najbielszy, odświętny obrus, przygotowujemy wykwintne uczty i zapraszamy najbliższych, aby wspólnie z nimi kolędować i cieszyć się cudownym klimatem.

Tuż przed szkolną przerwą świąteczną, uczniowie Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego i Niepublicznego Gimnazjum ZDZ w Miechowie przygotowali symboliczne jasełka. Przedstawienie mające na celu wprowadzić wszystkich w świąteczny czas. Podczas występu szkolni artyści recytowali wiersze przypominające istotę Świąt Bożego Narodzenia oraz śpiewali najpiękniejsze polskie kolędy. Przypominieli nam również o tradycjach towarzyszących w poszczególnych regionach Polski, a także na całym świecie. Dowiedzieliśmy się, że: łamanie się opłatkiem jest zwyczajem znanym nie tylko w Polsce ale i w Czechach, na Litwie, Białorusi, Ukrainie i we Włoszech. Boże Narodzenie w Indiach to czas kupowania nowych ubrań, strojenia domów, ulic i wszystkiego, co tylko się da mniej lub bardziej finezyjnie udekorować, we wszystkie kolory tęczy. W Boliwii natomiast na mszę wigilijną przychodzi się z.. kogutem! Ludzie wierzą, że kogut jako pierwszy obwieścił narodziny Jezusa Chrystusa. Kolędę "Cicha noc", którą również zaśpiewaliśmy podczas przedstawienia, przetłumaczono na ponad 300 różnych języków i dialektów. Kolejną ciekawostką o jakiej dowiedzieliśmy się od uczniów to fakt, że w Grecji Boże Narodzenie trwa aż 12 dni! W tym czasie Grecy spotykają się ze znajomymi w restauracjach, pubach zasypując się mnóstwem prezentów. Jeżeli chodzi o regionalne potrawy - w Wielkopolsce podczas świąt domownicy zajadają się makiełkami czyli makaronem z masą makową, najsłodszą jak się tylko da. Kujawy i Pomorze - tam serwuje się zupę rybną, a do uszek wkłada się pieniążek - ten kto go znajdzie podczas uczty będzie miał szczęście. Na koniec wspomniano o najstarszej polskiej kolędzie, historii kolędy jako pieśni bożonarodzeniowej. Po słowach, że tradycją jest również, a może nawet przede wszystkim wspólne śpiewanie kolędów - cała sala hucznie zaśpiewała pieśń "Dzisiaj w Betlejem".

Po części artystycznej przyszedł czas na życzenia i uściski. Uczniom zdecydowanie udało się wprowadzić miłą i świąteczną atmosferę, przełamać opłatkiem i zyczyć wszystkiego dobrego podczas Świąt a także - na Nowy Rok. Rok 2019, który zbliża się wieeeeelkimi krokami.

 Uonet

 

zapisy 2023