Młodzież Szkół Niepublicznych ZDZ w Miechowie w dniach od 13 do 14 grudnia 2018 r. udała się na wycieczkę dydaktyczną do stolicy kraju - do Warszawy. Celem wyjazdu było zapoznanie uczniów z historią stolicy, pokazanie najważniejszych zabytków, ulic i muzeów. Dzięki długim trasom pieszym, pomiędzy punktami zwiedzania, udało się także zaznać świąteczny klimat panujący w stolicy. Oprócz części historycznej, tradycyjnej Warszawy młodzież zetknęła się również z bardziej współczesnym światem – Centrum Nauki Kopernik, Stadion Narodowy, a także najbardziej popularne centrum handlowe – Złote Tarasy.
Jako pierwszy punkt obraliśmy zwiedzanie Muzeum Historii Żydów Polskich – POLIN. Muzeum POLIN jest nowoczesną instytucją kultury – muzeum historycznym ukazującym 1000 lat dziejów polskich Żydów. Jest też miejscem spotkań i dialogu tych wszystkich, którzy pragną lepiej poznać przeszłość i współczesną kulturę żydowską, którzy z polsko-żydowskiej historii chcą wyciągnąć wnioski na przyszłość, którzy chcą zmierzyć się ze stereotypami i stawić czoła współczesnym zagrożeniom, takimi jak ksenofobia i nacjonalistyczne uprzedzenia. Służąc ideom otwartości, tolerancji i prawdy Muzeum Polin przyczynia się do wzajemnego zrozumienia i szacunku wśród Polaków i Żydów.
Po zakończeniu zwiedzania muzeum, wraz z przewodnikiem udaliśmy się szlakiem getta warszawskiego zwiedzając i przyglądając się Warszawie. Dzięki szerokiej wiedzy przewodnika młodzież wzbogaciła się o szereg informacji dotyczących Powstania Warszawskiego.
Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Centrum Nauki Kopernik, gdzie młodzież przez dwie godziny korzystała z atrakcji jednego z bardziej współczesnego i ciekawego muzeum nauki i doświadczeń. Obserwując zainteresowanie wśród młodzieży, jakie budziły wszelkiego rodzaju maszyny i modele, śmiało można stwierdzić, że nauka poprzez zabawę jest jedną z bardziej efektywnych metod.
Po wyczerpującym, pierwszym dniu wycieczki, na młodzież czekał jeszcze ostatni punkt wycieczki tego dnia – „Warszawa nocą”. Po kolacji i zakwaterowaniu, przewodnik naszej grupy przeprowadził nas po ulicach Warszawy poczynając od przepięknie udekorowanej dzielnicy Nowy Świat, gdzie stacjonowaliśmy, poprzez ulice Świętokrzyską, gdzie zatrzymaliśmy się przy pomniku Powstańców Warszawskich, kolejno Plac Wolności, Grób Nieznanego Żołnierza, pomnik Józefa Piłsudskiego. Następnie nasze kroki skierowane zostały w stronę jednej z ważniejszych ulic w Warszawie – Krakowskie Przedmieście. Tym spacerem zakończyliśmy dzień pierwszy wycieczki.
Następnego dnia, udaliśmy się na zwiedzanie Stadionu Narodowego ścieżką dydaktyczną pt. „Piłkarskie emocje”, podczas której wraz z opiekunem grupy zwiedziliśmy nie tylko murawę stadionu ale i miejsce najważniejszych rozgrywek w kraju „od kuchni” – tzn. szatnie zawodników, historię stadionu, sponsorów, pomieszczenia konferencyjne, ściankę zdjęciową.
Po udanej wizycie na stadionie zwiedziliśmy Pałac Kultury i Nauki oraz pobliski Park Świętokrzyski. Tuż obok, niegdyś największego wieżowca w Warszawie – PKiN – wyłaniają się coraz to wyższe i wyższe budowle, m.in. Złote Tarasy – galeria handlowa obfitująca w różnorodne sklepy i restauracje, gdzie młodzież miała szansę posilić się po i przed kolejnym spacerem.
Na sam koniec wycieczki, przewodnik grupy oprowadził nas po Starówce. Zobaczyliśmy Warszawską Syrenkę, Kolumnę Króla Zygmunta na Placu Zamkowym, Zamek Królewski oraz Rynek i obecny wówczas na nim Jarmark Bożonarodzeniowy. Pomimo niesprzyjającej pogody – już zimowej – wszystkie punkty wycieczki zostały zrealizowane i ocenione przez uczniów na 5+. Po tak intensywnych dwóch dniach – czas wracać do domu..