Z okazji Walentynek, Dnia Świętego Walentego, uczniowie II klasy Liceum Ogólnokształcącego w Miechowie Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach, pod okiem nauczyciela języka angielskiego - mgr Marleny Srogi - przygotowali dwujęzyczne przedstawienie na temat dobrze znanej pary zakochanych - Romea i Julii. Scenariusz odbiegał od pierwowzoru, aktorzy zaprezentowali tę historię z poczuciem humoru, radością i entuzjazmem. Przedstawienie zawierało w sobie elementy nauki moralnej i merytorycznej z języka angielskiego, musicalu, świetnej gry aktorskiej oraz komedii. W rolę Julii wcielił się Jakub Rzemieniec, który już nie raz zaprezentował niebyle jaki talent aktorski, a ta stylizacja?! Nie dziwota, że Romeo - Dawid Młyński - oszalał na punkcie Julii już od pierwszego spotkania. W przedstawienie zaangażowana była nie tylko cała klasa ale i publiczność, która w ostatniej scenie - scenie wesela zakochanych - utworzyła pociąg i krążyła w rytm popularnej piosenki dookoła sali. Oprócz części artystycznej, części zabawnej, uczniowie wraz z reżyserem - panią Marleną Srogą - zadbali o wzbogacenie zebranych o informacje na temat Walentynek i jego historii.

Walentynki (ang. Valentine's Day) – coroczne święto zakochanych przypadające 14 lutego. Nazwa pochodzi od św. Walentego, którego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest również tego dnia.

Zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne (często pisane wierszem). Na Zachodzie, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, czczono św. Walentego jako patrona zakochanych. Dzień 14 lutego stał się więc okazją do obdarowywania się drobnymi upominkami.

Walentynki są obchodzone w południowej i zachodniej Europie od średniowiecza. Europa północna i wschodnia dołączyła do walentynkowego grona znacznie później

Pomimo katolickiego patrona tego święta, czasem wiązane jest ono ze zbieżnym terminowo zwyczajem pochodzącym z Cesarstwa Rzymskiego, polegającym głównie na poszukiwaniu wybranki serca, np. przez losowanie jej imienia ze specjalnej urny. Współczesny dzień zakochanych nie ma jednak bezpośredniego związku z jednym konkretnym świętem starożytnego Rzymu, choć jest kojarzony z takimi postaciami z mitologii jak Kupidyn, Eros, Pan czy Juno Februata

Możliwe, że zwyczaje związane z tym dniem nawiązują do starożytnego święta rzymskiego, zwanego Luperkaliami, obchodzonego 14–15 lutego ku czci Junony, rzymskiej bogini kobiet i małżeństwa, oraz Pana, boga przyrody. Z kolei Brytyjczycy uważają to święto za własne z uwagi na fakt, że rozsławił je na cały świat sir Walter Scott (1771-1832).
Posługując się częścią scenariusza, przypominamy co usłyszeliśmy na naszej akademii.
Walentynki w Czechach

Walentynki w Czechach obchodzi się dwa razy w roku, 14 lutego i 1 maja. W tych dniach oblężenie przeżywa most Karola w Pradze, będący kultowym miejscem zakochanych. Aby miłość przetrwała, trzeba zawiesić na nim kłódkę. Zwyczaj ten rozpowszechnił się także wśród turystów. Najwięcej kłódek można zaobserwować przy płaskorzeźbie św. Jana Nepomucena. Pocierając ją kilkakrotnie, można zapewnić sobie lojalność drugiej połówki.
Walentynki w Danii

Święto zakochanych ma swoich zwolenników równie w Danii. Dawniej przesyłano sobie przezroczyste bibułki, na których pod światłem można było odczytać imię bądź rozpoznać twarz ukochanego. Obecnie popularnym zwyczajem w walentynki jest wysyłanie gaekkebrev, czyli dowcipnego listu, pisanego samodzielnie przez panów, często rymem i z humorem, ale bez podpisu. Dziewczyna, która odgadnie imię adoratora zostanie obdarowana dodatkowymi słodkościami na Wielkanoc.
Walentynki w Malezji

Po drugiej stronie kuli ziemskiej, w Malezji, obchody niemal wszystkich ważniejszych świąt przybierają zaskakującą formę. Podobnie jest z walentynkami. Tego dnia Malezyjczycy organizują konkurs dla zakochanych, którzy skuwani są kajdankami. Muszą wytrzymać ze sobą cały tydzień, aby wygrać zawody i otrzymać nagrodę pieniężną, a przede wszystkim... udowodnić swoją miłość.
Walentynki w Chinach

Chińskie walentynki nazywane są „nocą siedmiu” i zgodnie z naszym kalendarzem obchodzi się je w połowie sierpnia. Związana z nimi jest pewna starożytna legenda o miłości śmiertelnika i jednej z siedmiu niebiańskich sióstr.

Rozzłoszczona bogini niebios ukarała zakochanych, malując spinką do włosów linie na niebie (Drogę Mleczną), która na zawsze rozdzieliła parę. W związku z tym Chinki tego dnia udają się nad rzekę i kładą na wodzie igły − jeśli nie zatoną, oznacza to, że dziewczyna gotowa jest do zamążpójścia.

 

 Uonet

 

zapisy 2023