Dzień 17 lutego to wyjątkowa data dla naszego miasta – dla Miechowa. Podczas Powstania Styczniowego w 1863 r. miało miejsce wiele bitew, potyczek. Jedną z nich była Bitwa Miechowska stoczona 17 lutego 1863 r.
Bitwa pod Miechowem pomiędzy oddziałami polskimi a wojskami rosyjskimi podczas powstania styczniowego. Stoczona przez liczący ok. 1500 ludzi oddział pułkownika Apolinarego Kurowskiego, który wyruszył z Ojcowa w kierunku operującego w Kieleckiem Mariana Langiewicza celem przełamania zorganizowanej przez Rosjan blokady na tym kierunku. Po drodze starł się z rosyjskim zgrupowaniem kontrolującym szosę Kraków–Kielce. Walka przeniosła się do miasta, w którym znajdował się silny garnizon. Miechowa nie udało się zdobyć i cała tzw. „wyprawa na Miechów” zakończyła się fiaskiem. Rosjanie stracili ok. 80 zabitych i rannych, straty polskie były większe i wyniosły co najmniej 130 powstańców, osłabiając nadto ducha w początkowym stadium powstania.
Corocznie, w Miechowie, świętowana jest rocznica tego wydarzenia. W niedzielę, 17 lutego 2019 r. miała miejsce uroczysta Msza Św. w intencji powstańców poległych. Uczniowie naszej Szkoły – Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum w Miechowie – dumnie uczestniczyli w pochodzie. Wystąpiła zarówno delegacja z pocztem sztandarowym, a także uczniowie składający kwiaty przy pomniku powstańców.
Po Mszy Świętej, wszyscy uczestnicy uroczystości przemaszerowali na płytę miechowskiego rynku, gdzie poległych uczczono chwilą ciszy. Na koniec apelu pod pomnikiem z orłem złożono kwiaty. Kolejnym elementem programu Obchodów 156. Rocznicy Bitwy Miechowskiej było spotkanie okolicznościowe w Muzeum Ziemi Miechowskiej, gdzie władze Miasta i Gminy, Powiatu zabrały głos witając i wspominając historię wydarzeń z 1863 roku. W spotkaniu uczestniczyli również zaproszeni goście, m.in. prof. Tomasz Gąsowski, który wygłosił wykład Pieczęć Rządu Narodowego obok Orła Znak Pogoni.
Prof. dr hab. Tomasz Gąsowski – historyk, specjalista z zakresu dziejów politycznych, społecznych i militarnych ziem polskich w XIX stuleciu. Pracuje w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz w Akademii Ignatianum. Autor rozprawy habilitacyjnej „Między gettem a światem. Dylematy ideowe Żydów galicyjskich na przełomie XIX i XX wieku”, a także takich publikacji jak „Pod sztandarami Orła Białego” czy „Ziemie polskie w latach wielkiej wojny”. Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Podczas spotkania zostały ogłoszone wyniki Konkursu Wiedzy o Bitwie Miechowskiej, w którym brały udział szkoły z całego powiatu miechowskiego – w tym także nasi uczniowie. Pomimo dużej konkurencji, uczeń naszego Gimnazjum, Michał Piotrowski zajął III miejsce w swojej kategorii. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!