Gdy w 1795 roku doszło do III rozbioru, Polska została wymazana z mapy świata. Dopiero 123 lata później, w listopadzie 1918 roku kraj odzyskał niepodległość. Nie oznaczało to jednak końca walk o odbudowę kraju. Proces kształtowania granic trwał do 1923 roku i okupiony był ciężkimi walkami.
W tym roku Polska obchodzi już 101 rocznicę odzyskania niepodległości. Jak co roku uczniowie Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego w Miechowie czynnie uczestniczyli w obchodach upamiętniających dzień 11 listopada 1918 r. Delegacja uczniów wraz z pocztem sztandarowym brała udział w uroczystej Mszy Świętej w Bazylice Grobu Bożego w Miechowie oraz składaniu kwiatów pod pomnikiem poległych, gdzie oprócz oddania czci i hołdu, wszyscy uczestnicy zdarzenia stanęli na baczność i dumnie odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego.
Historia Mazurka Dąbrowskiego sięga 1797 roku, czyli okresu trzeciego rozbioru Polski. Józef Wybicki, polski pisarz i polityk, napisał w tym czasie Pieśń Legionów Polskich we Włoszech, zwaną obecnie Mazurkiem Dąbrowskiego. Nie znamy autora melodii, jednak sama pieśń szybko zyskała dużą popularność wśród legionistów. Niedługo później była znana na terenie całego kraju. Jako oficjalny hymn narodowy Mazurek Dąbrowskiego funkcjonuje od 1927 roku.